Optymalizacja SEO.
Optymalizacja SEO – najważniejsze elementy on-site
9 września 2016
Jak napisać dobry tekst
SEO Copywriting, czyli jak napisać dobry tekst na stronę internetową
28 września 2016
Pokaż wszystkie

Algorytm Pingwin 4.0 oficjalnie wdrożony

Algorytm Google Pingwin 4.0

Na wstępie krótkie przypomnienie czym jest algorytm Pingwin. Google w 2012 roku poinformowało, że Pingwin będzie odpowiedzialny za ograniczenie spamu w wynikach wyszukiwania i będzie skupiał się przede wszystkim na obniżeniu wartości stron, do których prowadzą linki niskiej jakości (np. z Systemów Wymiany Linków – SWL).

Ostatnia aktualizacja tego algorytmu miała miejsce w 2014 roku (Pingwin 3.4). Od tego czasu seowcy oczekiwali (niektórzy z pewnymi obawami) kolejnych aktualizacji. Pingwin oznaczony cyfrą 4 miał się pojawić jeszcze w grudniu 2015, ale ostatecznie firma z  Mountain View poinformowała, że aktualizacja nie jest jeszcze w pełni gotowa i na jej wdrożenie trzeba jeszcze poczekać.

Ruchy w pozycjach we wrześniu

Na początku września tego roku cała branża SEO była zdezorientowana ciągłymi „skokami” fraz. W statystykach pozycji słów kluczowych można było zauważyć wiele gwałtownych wzrostów i spadków (nawet o kilkadziesiąt pozycji). Specjaliście SEO nie wiedzieli, co jest przyczyną takich ruchów w SERP, a Google milczało. Zaczęły pojawiać się domysły, że wyszukiwarkowy gigant dokonuje zmian w swoich algorytmach. Oficjalnych komunikatów wciąż nie było, a pozycje niezmiennie „skakały”. Wreszcie, 23.09.2016 r. Google potwierdziło, że ruchy w wynikach wyszukiwania w ostatnich tygodniach były związane z wprowadzaniem nowej wersji Penguina (oficjalny komunikat) i niedługo wyniki wyszukiwania powinny się ustabilizować, ponieważ prace nad całkowitym wdrożeniem algorytmu zajmą jeszcze najprawdopodobniej kilka tygodni.

Z czym wiąże się wdrożenie Pingwina 4.0?

Najważniejszą zmianą jest to, że Pingwin będzie działał w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli dana domena zostanie ukarana za nienaturalny profil linków, to właściciel tej domeny po usunięciu niepożądanych linków nie będzie musiał czekać na aktualizację algorytmu (która przeważnie trwała kilka miesięcy), aby jego pozycje powróciły na wysokie miejsca, tylko stanie się to dużo szybciej. To wszystko dzięki Pingwinowi, który umożliwi szybsza, ponowną indeksację strony www.

Pierwszy raz w historii Penguin został wdrożony do głównego algorytmu Googla. Wiąże się to z tym, że od tej pory Google nie będzie informować o jego kolejnych aktualizacjach. Pingwin stał się tym samym 1 z blisko 200 czynników rankingowych decydujących o tym, na którym miejscu w SERP’ach znajdzie się dana domena.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że Pingwin ma działać na wyższym poziomie szczegółowości. W praktyce będzie to oznaczać, że obniżenie rankingu (filtr) może nie dotyczyć całej domeny, ale na przykład tylko poszczególnych podstron/grupy podstron.

Podsumowanie

  • 23.09.2016 r. Google oficjalnie poinformowało, że wdrożyło algorytm Pingwin 4.0.
  • Całkowite wdrożenie algorytmu ma nastąpić w ciągu kilu tygodni.
  • Pingwin zostanie wdrożony we wszystkich krajach i dla wszystkich języków.
  • Penguin działa w czasie rzeczywistym.